Cykl 10 spotkań poświęconych zagadnieniu kreatywności w pracy klinicznej. W pierwszej części spotkania będziemy dyskutować artykuły psychoanalityczne (1,5h), w drugiej odbędzie się superwizja (1,5). Seminarium spełnia kryteria szkolenia uzupełniającego PTPP, odbywa się stacjonarnie oraz online (dwie osobne grupy).
W ramach seminarium stacjonarnego odbędą się warsztaty mające na celu ukazanie omawianych zjawisk w sposób praktyczny. Uczestnicy będą mogli także dzielić się swoją twórczością i korzystać z refleksji grupy. Cena seminarium zawiera koszty materiałów.
Proponując artykuły do dyskusji będę korzystała zarówno z myśli Independent jak i kleinowskiej. Postępuję w tym miejscu podobnie do Julie Friend (2022), amerykańskiej psychoanalityczki pracującej z parami, która komentując obie te tradycje powiedziała: W moim umyśle tworzą one razem pewnego rodzaju żywą, choć czasem burzliwą, „parę”.
Uczestnicy seminarium będą mieli wpływ na wybór czytanych artykułów. Moje propozycje to m.in.: D. W. Winnicott, Twórcze Życie, E. Modzelewska-Kossowska, Wolność w przestrzeni wewnętrznej, A. Werbart, Sztuka wolności. Siedem psychoanalitycznych tez na temat twórczości, M. Parsons, Psychoanaliza i sztuka. Słuchanie i patrzenie na zewnątrz i do środka, L. Kalita, „Mordercza pieść miłosna na wrzask solowy”. O muzyce psychotycznych stanów umysłu, E. Sala-Hołubowicz, Brikoler i zepsuta maszyna. Twórczość jako autodestrukcja, H. Blum, H. Picasso’s prolonged adolescence, his Blue Period, and blind figures, J. McDougall, Violence and creativity, M.Klein Wpływ dziecięcych sytuacji lękowych na sztukę i impuls twórczy, H. Segal, Sztuka i pozycja depresyjna, Symbolizacja, A. Abella, Sztuka współczesna a estetyka w ujęciu Hanny Segal.
Celem seminarium jest m.in. rozwój teoretyczny i kliniczny uczestników grupy, ukazanie wartości różnic i idiomatyczności każdej terapeutki i terapeuty, wzmacnianie integracji różnych aspektów osobowości w pracy zawodowej, zaprezentowanie myśli psychoanalitycznej w szerszym kontekście kulturowym, korzystanie z kreatywności grupy i rozwój twórczy każdej osoby biorącej udział w zajęciach.
Terminy:
9.11
14.12
11.01
8.02
8.03
12.04
10.05
7.06
grupa stacjonarna: 9.30- 12.45 Zajęcia odbywają się w Krakowie
grupa on-line: 13.10 -16.20
Koszt:
2800 zł /płatność w 10 ratach po 280 zł/ spotkania online
Seminarium w formie online będzie zmodyfikowaną wersją seminarium stacjonarnego
Nieobecność nie zwalnia z opłaty za zajęcia
Zgłoszenia:
tel. 694 737 694