Seminarium”Sinobrody i obiekt, który (nie) przetrwał. Miłość w procesie terapeutycznym”.

Elżbieta Sala-Hołubowicz 10 listopada 2024 2 minut czytania

Seminarium kliniczno-superwizyjne poświęcone zagadnieniu miłości w relacji przenesieniowo-przeciwprzeniesieniowej

Koncepcja Donalda W. Winnicotta dotycząca obiektu, który musi przetrwać, aby podmiot mógł odkryć rzeczywistość i być zdolnym do miłości zostanie zestawiona z interpretacjami baśni o mordercy miłości – Sinobrodym (w interpretacji analitycznej: Estes Pinkoli Clarissy oraz Judith Pickering).

Pacjent w procesie analitycznym niczym Sinobrody odsłania przed terapeutą w jak okrutny sposób traktuje swoje obiekty. Jakie właściwości umysłu terapeuty sprawią, że miłość przetrwa?

W ramach seminarium omówimy także znaczenie konfliktu estetycznego w rozumieniu D. Meltzera.


„Jego krótka próba znalezienia światła, życia, radości i miłości skończyła się porażką. Wycofuje się z powrotem do swojej mrocznej, samotnej przestrzeni dźwiękowej. Nie powiodła się kolejna próba znalezienia kogoś będącego w stanie wytrzymać terror, brutalność, ból, udrękę, bogactwo, piękno, potęgę, ogrom i moc psychiki Sinobrodego. Dzieło kończy się tak, jak się zaczęło, w mrocznej tonacji pentatoniki Fis, głęboką, niewytłumaczalną samotnością kogoś, kto nie może znaleźć odkupienia, kto zamiast dążyć do bycia zmienionym przez światło, ostatecznie stara się je pokonać i kto ciągle na nowo szuka innej kobiecej duszy, która rozproszy mrok” (J.Pickering)

„Jednym z podstawowych elementów psychoanalizy, przyczyniających się do rozwoju umysłu, jest zdolność analityka do pomieszczania trudów konfliktu estetycznego oraz wytrzymywania i akceptowania miłości pacjenta. Ponadto proponuje pogląd, iż przeżywany ponownie w przeniesieniu konflikt estetyczny może
rozbudzać miłość przeniesieniową. (…) Konflikt ten w rozumieniu Donalda Meltzera – pojawia się między oddziaływaniem estetycznym zewnętrznej urody matki na niemowlę a jej enigmatycznym wnętrzem, nastrojem, brzmieniem głosu lub wyrazem twarzy, które zmieniają się tajemniczo, budząc w niemowlęciu lęk i niepewność. W opisie Meltzera spotkanie matki i niemowlęcia przepełnia piękno i ból (…).Matka nosi na twarzy uśmiech Giocondy, lecz niemowlę nie wie, co matka czuje w środku i dlaczego przychodzi i odchodzi.”
(Avner Bergstein, Niezbadane rejony życia psychicznego. Wyprawy Wilfreda Biona i Donalda Meltzera)

Seminarium to cykl 5 spotkań online odbywających się poniedziałki w godzinach 18-20 na platformie ZOOM.

Koszt udziału w całości: 1200 zł. Możliwość płatności w dwóch ratach.

Terminy: 13.10.2025/ 17.11.2025 /8.12.2025/ 19.01.2026/ 9.02.2026