Self i metafora. Seminarium wokół psychoanalizy i poezji

Elżbieta Sala-Hołubowicz 10 listopada 2024 2 minut czytania

„Nas, laików, jak Kardynała, który o to samo zapytał Ariosta, zawsze szalenie kusiło zbadanie, skąd owa dziwna postać -poeta- czerpie swój materiał, i jak udaje mu się wywrzeć na nas wrażenie, wywołać w nas emocje, do których przeżywania sami siebie nie uważamy za zdolnych”

Z. Freud, Poeta i fantazjowanie

Zapraszam psychoterapeutów i psychoterapeutki do udziału w seminarium o sprawach ostatecznych: utracie, miłości, poczuciu humoru i języku, który próbuje to wszystko wyrazić.

Szkolenie jest adresowane do osób zainteresowanych rozwojem wrażliwości językowej i poszerzaniem swojej wyobraźni klinicznej.

Punktem wyjścia dla naszych rozważań teoretycznych i klinicznych będą utwory z obszaru literatury.

Seminarium to cykl 5 spotkań online odbywających się poniedziałki w godzinach 18-20 na platformie ZOOM. Koszt udziału w całości: 1000 zł. Możliwość płatności w dwóch ratach.

Terminy: poniedziałki: 8.09.2025/ 6.10.2025/ 3.11.2025/ 1.12.2025 /12.01.2026

Proponowane utwory:Wallace Stevens, Ruiny życia i umysłu, Bertolt Brecht, Słabości/ Wszystko się odmienia, Iwan Achmietjew (…)najwięcej wam powie, Elizabeth Bishop, Ta jedna sztuka, Stanisław Barańczak, Jeżeli porcelana, to wyłącznie taka/ Już wkrótce, Miron Białoszewski, „Ach, gdyby, gdyby nawet piec zabrali„. Moja niewyczerpana oda do radości., Jakub Ekier, (…) wszystko się ułoży/ (…)coraz bliżej, Fernando Pessoa, Ty, mistyk widzisz znaczenie.., Julian Kornhauser, Druga strona/ Już nic, Vojislav Despotov, gdzie jest wiersz, E.E. Cumnings, [kim jesteś], Rainer Maria Rilke, Baudelaire, Bronisław Maj, Znaki, Piotr Sommer, Jedno zdanie, Aleksandr Makarow-Krotkow, „Dla K”, Kornel Filipowicz, Chwila ciszy, Julia Szychowiak, [Nie zacznę od wybuchu”], Matteo Campagnoli, Na początku, Rainer Kunze, dziewięćsił, Pat Schneider, The Patience of Ordinary Thing